pilsko jontek korbielów hala miziowa
Babia z Tabakowego

trasy rowere 03-05-2022

Zobacz kilka zdjęć z wczoraj 02-05-2022 z trasy rowerowej po słowackiej stronie. Początek trasy Oravska Polhora – Piła (pila czyli po naszemu tartak), są dobrze oznakowane, jeśli ktoś chce zboczyć z wyznaczonej ścieżki np. na trasy po polskiej stronie, czy singletracki  z Zawoi przyda się mapa w telefonie.

 

Kilka ciekawostek z sąsiedniego terenu:
- Słowacy w Oravskiej Polhorze organizują trasy do narciarstwa biegowego, mają już wyznaczone trasy i specjalny ratrak do ich utrzymywania.


- Jeśli ktoś ma w miarę dobrą kondycję, i umie posługiwać się mapą może dojechać na rowerze z np. Przejścia granicznego Korbielów – Oravska Polhora do Zawoi, częściowo single trackiem (odbicie na żółtym słowackim szlaku z Piły do Mendralowej w miejscu oznaczonym jako Vengerowka - kolor fioletowy – track dwukierunkowy i żółty do Zawoi). Jeśli ktoś ma słabszą kondycję może odwiedzić te trasy na rowerze elektrycznym, w Korbielowie jest wypożyczalnia

 

Czemu Tabakowy ? Tabakowa Przełęcz, lub Tabakowy Chodnik, po prostu w dawnych czasach przemycano tędy głównie tytoń z ówczesnej Galicji na Węgry. Miejscem przemytu np. koni z Polski na Słowację były Złodziejki, trudnili się tym głównie mieszkańcy sąsiedniej Krzyżowej. W ostatnich 20 latach przemycano tędy ludzi (powracający uchodźcy z Czeczenii), lub kradziony sprzęt rolniczy. Aktualnie granica jest otwarta, jest strefa Schengen, szlaki turystyczne można przekraczać w dowolnych miejscach, jedynie obowiązuję posiadanie przy sobie dokumentów identyfikacyjnych.

 

Lokalne szlaki rowerowe są bardzo ciekawe, można objechać wokół Babią Górę częściowo tzw. Rajsztag (z niem. Reich - państwo, Steg – ścieżka). Była jednym ze starych szlaków komunikacyjnych pod Babią Górą, łączącym Zubrzycę z Półgórą (po słowacku Polhora). Wybudowana została przez austriacką administrację.

 

Zapraszam wszystkich rowerzystów do eksploracji lokalnych tras rowerowych.

 

Oprócz mapy google, polecam aplikacje mapa-turystyczna.

Przydatne strony:

http://www.babiagoratrails.com/

https://www.babiahoratrails.sk/

https://mapa-turystyczna.pl

https://pilsko.com.pl/trasa-czerwona/ (tras przy granicy ze Słowacją)

https://ebikekorbielow.pl/

 

Data publikacji: 03 05 2022 autor: Korbielow.NET
Powered by CuteNews
Archiwa wiadomości >>>
dimbo pilsko korbielowkorbielow cypisek

Korbielów

Miejscowość, wioska turystyczna, granicząca ze Słowacją. Czytaj więcej >>>

Pilsko

Jest to wspólna góra dwóch państw, część leży po polskiej stronie, a część po słowackiej. Jej najwyższy wierzchołek znajduje się po stronie naszych południowych sąsiadów i mierzy aż 1557m n.p.m. Czytaj więcej >>>