Jezioro Orawskie Namestowo

Orawskie jezioro zaporowe, tzw. Morze Orawskie powstało w wyniku wybudowania sztucznej zapory na rzece Orawie na północy Słowacji. Zaporę zbudowano ze względu na często powtarzające się w tej części kraju powodzie. Akwen ten sięga aż do granicy polsko – słowackiej. Na środku jeziora znajduje się Wyspa Slanicka (Slanicky ostrov) – ulubione miejsce wycieczek.

Budowa zapory trwała od 1941 do 1954 roku. Zatopiono wówczas kilka wiosek. Ponad powierzchnią wody pozostał jedynie szczyt, górujący się niegdyś nad wsią Slanica, dzisiaj tworzący małą wyspę. Nazywa się ją Slanicką Wyspą (Slanický ostrov) albo Wyspą Sztuki.

Wznosi się tu XVIII-wieczny kościół, w którym prezentowana jest ekspozycja słowackiej rzeźby ludowej i malarstwa ludowego, a na zewnątrz wystawione są dzieła sztuki wykonane z kamienia. Pomiędzy wybrzeżem a wyspą regularnie kursuje statek.

Po jeziorze mogą poruszać się statki wodne, statki o napędzie mechanicznym, łodzie sportowe, jachty motorowe i motorówki.

Jezioro Orawskie

Miejsca do plażowania

jami namestowo

Plaża kemping Jami

samochodemOd miejscowości Korbielów 25,5km, 30 min.
Zobacz dojazd na mapach google >>>
JAMI Namestowo
029 01 Námestovo, Słowacja
Głównym atutem tego miejsca jest widok jeziora i w oddali góry - Słowackie Tatry Zachodnie (Rochacze)
namestovo amfiteatr

Amfiteatr

samochodemOd miejscowości Korbielów 25,4km, 28 min.
Zobacz dojazd na mapach google >>>
JAMI Namestowo
029 01 Námestovo, Słowacja
Brzeg jeziora w tym miejscu jest utwardzony, są kamienne schody, ławki, w pobliżu jest plac zabaw, kawiarnie, rynek w Namestowie.

Video z Jami

 

 

Video Jezioro

 

 

Noc Lampionów Amfiteatr

 

 

Miasto Namestowo

 

 

 

Forum